Изминалия уикенд по терените в Европа

Какво се случи по-футболните терени в Европа втората седмица на месец февруари? Преглед на Висшата Лига, Примера Дивисион, Бундеслига, Лига 1 и Серия А:

В Испанската Ла Лига нямаше нищо изненадващо, ако изключим загубата на Виляреал у дома в ранния съботен следобед. В останалите ключови срещи Барселона продължи с хегемонията си в първенството и продължава да е единственият отбор, който все още няма загуба от началото на сезона. „Каталунците“ впечатляват с представянето си и макар да не бяха така убедителни срещу Еспаньол, демонстрираха игра на познатото високо ниво срещу Хетафе. Ернесто успя да изведе състава си и до финала за турнира на Купата на Краля, когато след два месеца ще премерят сили със Севиля.

Реал Мадрид започнаха да се завръщат в добре познатият им ритъм. „Белия балет“ все още търпят редица критики с оглед позицията си в таблицата, и място в Шампионска лига ще е утешителна награда за многомилионната селекция на Зинедин Зидан. Зизу се успокой след 5-2 при визитата им над Реал Сосиедад на Аноета, като в следващите няколко кръга съперниците на кралския клуб са все от ранга на Сосиедад. Роналдо се отличи при успеха на отбора си срещу Ла Реал с хеттрик и можем да кажем, че португалеца се завръща към най-добрата си форма. Все пак не трябва да пренебрегнем и факта, че „белите“ им нанизаха два гола, което не говори добре за отбранителната линия, която не успява да запази чист лист в последните шест кръга.

В Серия А наблюдавахме интересен сблъсък между Наполи и Лацио. Срещата от 24-тия кръг на надпреварата завърши с убедителен успех за неаполитанци след 4-1. Лацио нямаха никаква възможност да реагират, като трябва да отбележим, че именно те откриха резултата на Сао Паоло. „Римските орли“ се разписаха още през третата минута на срещата, но аванса им успя да издържи до края на първото полувреме, когато Хосе Кайехон се разписа за 1:1. Второто полувреме бе полувремето на Маурицио Сари и компания, а Лацио подпомогнаха с автогол непосредствено след почивката. След това Марио Руи бе точен за 3-1 в 56-тата минута, а Мартенс завърши погрома в 73-тата минута. След това дерби Наполи продължават да са на върха, но само с точка повече от Ювентус, който също не сгреши срещу Фиорентина.

Няма как да не отбележим и възхода на Милан, който изненадващо продължава шест поредни кръга, с което отбора се приближи плътно до шестото място. Възпитаниците на Дженаро Гатузо нямаха никакви проблеми при визитата си на СПАЛ 2013, когото разгромиха с 4-0. Младата надежда Кутроне откри резултата още през втората минута на срещата, след което се разписа още веднъж, а след него точен бе Лукас Билия и новото попълнение в клуба Фабио Борини. Макар и срещу новак като СПАЛ, Гатузо не експериментира, за да няма неприятности както с Беневенто и игра основно с титуляри. Бившият футболист заложи на Сусо, Кутроне и Хакан в атаката, което бе правилно решение, а Джанулиджи Донарума и стоящите пред него Иняцио Абате, Леонардо Бонучи, Романьоли и Родригес свършиха прекрасно своята работа, без да допуснат нито един гол. Докато СПАЛ продължава да се бори за оцеляването си при своя дебют в Серия А, Милан е в серия от шест мача без загуба и малко по-малко завръща доверието и на феновете си. В следващия кръг на първенството Милан ще се изправи срещу основният си конкурент в таблицата – Сампдория, но преди това ще гостуват в Разград, където ще се изправят срещу българския шампион Лудогорец в среща от Лига Европа.

В Германия отново не се случи нищо неочаквано. Байерн Мюнхен продължи с успехите си в лигата и макар да изпита трудности срещу Шалке 04, немския колос измъкна трите точки след 2-1 и още следващия месец могат да се поздравят с поредната титла. Аванса на Байерн е вече 18 точки, и ако запазят тази дистанция с намиращият се на второ място Лайпциг, футболистите на Юп Хайнкес ще приключат рано рано с първенството. Срещата на Алианц Арена започна под диктовката на Байерн, и само шест минути бяха необходими на Роберт Левандовски да открие резултата. В средата на втората половина обаче Франко ди Санти върна интригата в срещата, но седем минути след него Томас Мюлер отново даде преднина на отбора си за 2-1. С успеха над „миньорите“ Байерн Мюнхен е в серия от 9 поредни победи, което се явява времето точно след поражението им от Борусия М. през месец ноември миналата година.

Байерн бе представен подобаващо от Франк Рибери и Ариен Робен, които очакват да бъдат поканени с нов контракт за поне още един сезон, а в същото време Дейвид Алаба изигра своя мач номер 200 в лигата, с което счупи рекорда за това постижение на футболист на 25 години. Няма как да не отбележим и високия морал на Доменико Тедеско, който засега напълно оправдава очакванията, който получи като треньор на Шалке. Именно на него се дължи атрактивната игра, която „миньорите“ демонстрират напоследък, с което правят футбола в Бундеслигата един от най-интересните след Висшата Лига на Англия.

Френската Лига 1 също не остави феновете да скучаят. Особено интересно се получи дербито между Тулуза и Пари Сен Жармен от 25-тия кръг на надпреварата, в което Неймар за пореден път допринесе за трите точки на отбора си с гол в 68-мата минута за 0-1. Срещата като цяло протече равностойно, като изключим поне три пропуснати възможности за гол от страна на ПСЖ и два удара в гредата от Неймар. Победата над Тулуза идва на фона на задаващият се грандиозен сблъсък в Шампионска лига срещу Реал Мадрид на Сантяго Бернабеу, като буди интерес решението на Унаи Емери да играе с голяма част от титулярите срещу Тулуза. Единствената причина, която може би е наложила това, е че срещата се игра в петък и отбора ще има достатъчно време да се възстанови за предстоящото гостуване. Единствено Кавани получи почивка, но пък Анхел ди Мария, Килиан Мбапе и Неймар играха пълни 90 минути. С тази победа Пари Сен Жармен се откъснаха на 13 точки пред втория в таблицата Марсилия. В следващия кръг отбора играе у дома със Страсбург, а в по-следващия ще имат директна битка с Олимпик Марсилия на Парк де Пренс. Предстои да видим какво ще ни предложат „парижани“ в Испания, където гостуват на един от най-титулованите клубове в Шампионска лига – Реал Мадрид!